Zuby v pohybe: Čo spôsobuje posun zubov a ako ho napraviť?

Prečo sa zuby posúvajú?

Bez ohľadu na to, či si už v minulosti podstúpil ortodontickú liečbu, sa zuby posúvajú. Práve preto je po liečbe akýmkoľvek strojčekom veľmi dôležitá retenčná fáza liečby.

S pribúdajúcim vekom majú naše zuby tendenciu, najmä na dolnej čeľusti, posúvať sa bližšie k prednej časti úst, čo môže spôsobiť nerovnosti chrupu. Nejde však len o estetický problém, môže ísť aj o problém funkčný. Keď nie sú zuby rovné, môžu nastať ťažkosti s výslovnosťou,  drobné prekážky pri jedení a dokonca aj dýchaní. Nehovoriac o tom, že baktérie a zubný povlak majú viac zákutí, kde sa môžu usádzať.

Čo spôsobuje posun zubov?

Jedným z dôvodov, prečo sa nám zuby začnú posúvať s vekom je oslabovanie všetkých štruktúr, ktoré ich držia na svojom mieste – tkanivo, väzy a svaly. Tieto väzy nazývame parodontálne väzy a pozostávajú z pojivového tkaniva a vlákien, ktoré pomáhajú zubom odolávať tlaku a sile pôsobiacej pri žuvaní. Taktiež čeľusť, rovnako ako mnohé iné kosti v tele, strácajú svoju hustotu.

Ďalším faktorom, ktorý sa s vekom oslabuje, sú ďasná. Je známym faktom, že s vekom môžu ďasná ustupovať.

Posledným faktorom je opotrebenie zubov. Naše zuby majú kontaktné body medzi sebou, a roky tlaku a trenia o seba môžu vytvoriť priestor pre posun zubov. Zuby sú veľmi citlivé na akýkoľvek tlak, takže návyky ako škrípanie zubov alebo hryzenie nechtov tiež môžu spôsobiť posunutie zubov.

Aké je ideálne riešenie?

V minulosti boli riešením kovové strojčeky, ktoré pacienta obmedzujú v jeho životnom štýle a v prípade starších pacientov sú veľkou prekážkou v estetike úsmevu.

Neviditeľné strojčeky predstavujú pohodlnejšie, estetickejšie a rýchlejšie riešenie tohto problému bez ohľadu na vek či životný štýl pacienta.

Vypíš formulár, ktorý bude tvojím prvým krokom k návratu k rovnému úsmevu.

More from author

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related posts

Latest posts

starlynr® thrilled to participate in Women In DSO® Empower and Grow Conference in Las Vegas

Las Vegas, March 6-8, 2024 - starlynr®, industry and global alliance partner in women in DSO, represented by the advisory board member Mira Moawad...

Empowering Dental Care: The Essential Role of Informed Consent in Clear Aligner Treatment

“Informed consent” are two words that you must be familiar with. If you're a dentist using starlynr® clear aligners in your practice, then you...

starlynr® Level 1 Training Webinar: Empowering General Practitioners in Clear Aligner Therapy

starlynr® Level 1 Training Webinar: Empowering General Practitioners in Clear Aligner Therapy starlynr® recently hosted an insightful Level 1 training webinar tailored for General Practitioners...